Laureáti Řádu zlatého Vavřínu

Zuzana Daušová

Zuzana Daušová

Ředitelka a vedoucí výcviku asistenčních psů občanského sdružení Helppes

V 15 letech dala přednost cvičáku se psem před návštěvami tanečních. V 18 letech startovala na prvním mistrovství mládeže ve výcviku psů. Hned v roce 1989 si zřídila živnost a zvířatům, která jsou nedocenitelným pomocníkem postižených lidí věnuje celý život.

Jaroslav Hlubůček

Jaroslav Hlubůček

České sklo

O jeho pracovním osudu se rozhodlo v době, kdy rodinná tradice ještě něco znamenala. Syn prvorepublikového sklářského podnikatele na ni plně navázal, když v roce 1990 založil první soukromou bižuterní společnost. Dnes patří v tomto oboru k doyenům, který šíří skvělou pověst českého umění skla v době, kdy rodinná tradice už zase něco znamená.

Olga Knoblochová

Olga Knoblochová

Zakladatelka Dermacol

Uprostřed Prahy v paláci Adria nastoupila do čerstvě založeného Ústavu kosmetiky. Psal se rok 1958 a bylo to šťastné spojení. O deset let později slavný Hollywood projeví eminentní zájem o produkt, na kterém úzce spolupracovala s barrandovskými filmaři. Název produktu vznikl spojením dvou slov. Medicínského Derma – kůže a color – barvit.

Pavel Kopáček

Pavel Kopáček

Předseda Svazu výrobců skla a bižuterie

Jeho velkým snem posledních dvaceti let je, aby město Jablonec opět získalo lesk a pověst, která mu v nablýskaném průmyslovém odvětví patřila dlouhá léta dvacátého století. Osobně významnou měrou zasadil o to, že sen se v posledních letech stává skutečností.

Ladislav Mareš

Ladislav Mareš

Předseda představenstva společnosti Nafigate

Úspěšný podnikatel a výzkumník. Na svém kontě má více než desítku patentů. Muž, který nejen ví, jak důležité je provázat výzkum s průmyslem, ale je v tomto oboru sám mimořádně úspěšný. I díky němu se Česká republika řadí ke špičce v oblasti výroby nanovláken.

Anna Olsewszka

Anna Olsewszka

Generální konzulka Polské republiky

Při svých pracovních i soukromých návštěvách si zamilovala zejména město Ostravu. Její jméno nebylo skloňováno masovými médii, ačkoli významnou měrou přispěla k rozvoji severomoravského regionu. Reprezentantka výborných obchodních vztahů dvou tradičně spřízněných zemí a zkušená diplomatka z mnoha zahraničních misí.

Vendula Svobodová

Vendula Svobodová

Zakladatelka a duše Nadačního fondu Kapka Naděje

Život jí připravil chvíle po boku slavného muže, o kterých touží řada mladých dívek. Osud je vykoupil zkouškami, kterými nechce projít žádná žena a matka. Přes tragická období na život nezanevřela. Svou aktivitou naopak přispívá, aby dětské životy visící na vlásku měly větší šanci na uzdravení.

Jan Urbiš

Jan Urbiš

Dlouholetý ředitel podniku Slezské stavby Opava

Příběh, jak se z brigádníka a následně asistenta stavbyvedoucího stal ředitel velkého průmyslového podniku. Stručná profesní dráha muže, který se trpělivě v praxi věnuje problematice učňovského školství, velké bolesti našeho průmyslu.

Marie Vodičková

Marie Vodičková

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí

Stala se živoucím symbolem útočiště pro nechtěné, týrané a opuštěné děti. Musela se potýkat s počáteční nedůvěrou i problémy se státní byrokracií, které ostatně přetrvávají dodnes. I díky ní našlo náhradní domov více pět stovek dětí. Slušela by jí přezdívka Madam Klokánek.

Vladimír Železný

Vladimír Železný

Zakladatel TV Nova

Jeho životopis by pravděpodobně vydal na román. V povědomí široké veřejnosti je však spojen zejména s fenoménem, který od poloviny devadesátých let minulého století vedl deset let s neopakovatelným úspěchem. Reklamní průmysl zažil za jeho éry malou revoluci a sledovanost první komerční televize u nás neměla a nemá ve světě konkurenci.


Laureáti Řádu křišťálového Vavřínu

Jan Dienstl

Jan Dienstl

Šéf Czech Coal Group

Patřil do investiční skupiny, která v polovině devadesátých let minulého století spustila něco nevídaného. Narušila hegemonii polostátních bankovních gigantů a rozhýbala trh s cennými papíry. Nabytý majetek investoval v České republice a dnes stojí v čele společnosti, která patří ve svém regionu k největším zaměstnavatelům.

Michel Fleischmann

Michel Fleischmann

Prezident mediální skupiny Lagardére Active ČR

Student francouzské literatury na pařížské Sorboně je duší umělec a filosof po rodičích. Ale také Evropan. Muž, který s nástupem svobody v roce 1990 spustil první soukromé rádio u nás. Evropa 2 či Frekvence 1 se staly pojmem, stejně jako jeho snaha skloubit komerční vysílání s veřejnou službou.

Ludvík Hess

Ludvík Hess

Zakladatel Babybox

Novinář, spisovatel a také třeba chovatel koní. Píše knihy a dlouhá léta vydává dnes již legendární časopis Divoké víno. Na den dětí 1. června 2005 začal "psát" možná nejsilnější příběh svého života. Instaloval první zařízení, kterému zdaleka netleskala veřejnost ani státní aparát. Dnes je přínos jeho "bedýnek" nezpochybnitelný. Sám sebe nazývá babydědkem.

Juraj Jakubisko

Juraj Jakubisko

Filmový režisér

Patří k nejosobitějším zástupcům svého řemesla. Výsledky jeho práce jsou nepřehlédnutelné a už dávno překročily hranice jeho vlasti. Nepřehlédnutelný velikán slovenské, československé i české kultury. "Postav dom, zasaď strom", "Tisícročná včela", "Sedím na konáry a je mi dobře".

Miroslav Mašláň

Miroslav Mašláň

Český fyzik, rektor Univerzity Palackého v Olomouci

Vědec, fyzik, pedagog, manažer. Přívlastků pro tohoto "košatého" muže by se našlo mnohem více. Autorsky se podílí na více než stovce původních vědeckých prací. Byl hnacím motorem projektu Vědeckotechnického parku, který pro výzkum získal více 160 milionů korun v nejrůznějších dotacích a grantech.

Jan Saudek

Jan Saudek

Legenda české umělecké fotografie

Jeho práce je stejně fascinující a vzrušující, jako jeho osobní život. Spojeným rysem profese a soukromí ostatně je a vždy byla nějakým způsobem žena. Umělec známý po celém světě. Držitel francouzské řádu Čestné legie.


Laureáti Řádu platinového Vavřínu

Soňa Červená

Herečka, operní pěvkyně a živoucí neodolatelná "Věc Makropulos"

Svět jí ležel u nohou. Široká československá veřejnost to však v době vrcholu její kariéry nesměla vědět. Nezlákala ji německá Stasi ani StB. Nezapomenutelná Carmen, kterou opakovala na nejvýznamnějších světových scénách 156 krát. Dvakrát obdržela čestný titul "Komorní pěvkyně".

Hugo Engelhart

Hugo Engelhart

Rytíř českého lékařského stavu.

Syn německého otce z Děčína bojoval jako příslušník Wehrmachtu v roce 1944 v Ardenách. Vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Jako antikomunista byl v roce 1955 zatčen, čtyři měsíce vyslýchán, odsouzen k 16 letům vězení a ztrátě občanských práv na 10 let. Opakovaně odmítl spolupráci s StB. Stále činný v Konfederaci politických vězňů.

Pavel Hobza

Pavel Hobza

Teoretická, kvantová a výpočetní chemie

Kvantový chemik, který v celosvětovém měřítku patří ke špičce svého oboru. V současnosti patří k nejcitovanějším českým vědcům. Svou vědeckou prací mimo jiné změnil zažité chemické dogma. V současné době pracuje na takzvaném počítačovém designu nových léků, který by měl významně zrychlit a zlevnit jejich vývoj. Člen Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Jan Pirk

Jan Pirk

Přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM

Ze své profese udělal srdeční záležitost. Svým zásahem se také nesmazatelně zapsal do bezpočtu srdcí. Do některých z vděčnosti za život blízkých a stovky mu prošly fyzicky rukama. Až do maturity byl přitom odhodlaný nastoupit dráhu námořního důstojníka.

Blanka Říhová

Blanka Říhová

Uznávaná mikrobioložka, bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR

Vyjmenovat byť jen část odborných ocenění mimořádné české vědkyně na tak krátké ploše jednoduše nejde. Vynikající imunoložka, která se specializuje na takzvané chytré léky proti nádorovým onemocněním.

Jana Šilerová

Jana Šilerová

První biskupka v postkomunistické Evropě

Být první v jakékoli disciplíně či oboru je vždy velmi náročné. Úctyhodná žena však dosáhla prvenství v oblasti, která je v mnohasetleté tradici téměř výhradně zastávána muži. Svými otevřenými názory a přístupem k životu si však získala zasloužený respekt široko přesahující její povolání v řadách Církve československé husitské, která ji v Olomouci, jako první ženu v postkomunistické Evropě dosadila na biskupský stolec.


Laureátka Řádu diamantového Vavřínu

Dana Němcová

Dana Němcová

Psycholožka a bojovnice za lidská práva

Patřila před rokem 1989 k nejvýraznějším tvářím českého disentu. Organizovala podporu pro Plastic People of the Universe, stála u vzniku Charty 77 i Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, pro své protirežimní postoje se ocitla i ve vězení. Po listopadu 1989 byla předsedkyní správní rady Výboru dobré vůle Olgy Havlové, členkou Rady vlády ČR pro lidská práva. Krátce působila také jako poslankyně tehdejšího Federálního shromáždění.