Celkem 14 osobností se 7. listopadu 2017 stalo novými laureáty ocenění Řádu Vavřínu, kterým podnikatelé vyjadřují uznání a respekt významným osobnostem a podnikatelským subjektům za jejich práci. 

  "Podmínky pro podnikání nejsou v naší zemi bohužel v mnoha ohledech ideální. O to více mě těší, kolik skvělých příběhů a úspěšných lidí Česká republika má,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý před 400 hosty z řad podnikatelů, manažerů firem, představitelů státní správy a osobností veřejného života.

Řád Vavřínu udělovaný Hospodářskou komorou zohledňuje celoživotní dílo, společenský dopad i třeba mezinárodní přesah. Řád je udělován také osobnostem, které hrdě reprezentují a významně podporují zemi, či osobnostem, jež vytváří nadčasové hodnoty. Mezi laureáty tohoto ocenění patří například Jiří Rückl, Cyril Höschl, Jiří Bartoška, Věra Čáslavská či Dana Drábová.

Akce Hospodářské komory a C.O.T. media s.r.o. se konala pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana, předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, primátorky Hlavního města Prahy Adriany Krnáčové a starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého.

LAUREÁTI 2017

DANIEL BENEŠ za významné manažerské úspěchy

Daniel Beneš je generálním ředitelem a předsedou představenstva energetické Skupiny ČEZ od září 2011. Během své profesní kariéry působil na vrcholových postech v řadě významných firem. Daniel Beneš je rovněž aktivní v rámci vyjednávání o podobě nové energetické politiky Evropské unie. Ve Svazu průmyslu a dopravy zastává pozici viceprezidenta. Předsedá Správní radě Nadace ČEZ a je častým hostem na akademické půdě univerzit a vysokých škol. Je držitelem prestižního ocenění Manažer roku 2014.

JAN BINAR za významné manažerské úspěchy

Jan Binar je jedním z nejoceňovanějších manažerů v oboru komerční komunikace a řadí se k zakladatelům novodobé české reklamy. Posledních 6 let je prezidentem Asociace komunikačních agentur, minulý rok se stal také prezidentem EDCOM. Společnost McCann Prague získala pod jeho vedením řadu ocenění v oblasti efektivity i kreativity, jak v Čechách, tak i na celosvětové úrovni. Například Zlatého lva z mezinárodního festivalu v Cannes, nejprestižnější soutěže v oboru. McCann tvoří kampaně pro místní a také pro globální trh. Export kvalitních českých kreativních řešení jim roste dvouciferným tempem.

MARTIN DIVIŠ za významné manažerské úspěchy

Svůj profesní život Martin Diviš spojil s pojišťovnou Kooperativa. Nastoupil do ní v roce 1996, od roku 2008 je předsedou představenstva a generálním ředitelem. Od roku 2013 je také zároveň prezidentem České asociace pojišťoven. Jeho velkým koníčkem je létání, je držitelem licence dopravního pilota. Ve volném čase létá jako pilot ČSA na pravidelných linkách po Evropě. A to bez nároku na odměnu, respektive tyto vydělané peníze věnuje na charitativní projekty.

OLIVER DLOUHÝ za úspěšný podnikatelský počin

Oliver Dlouhý patří mezi nejúspěšnější zakladatele startupů ve střední Evropě. Založil úspěšný vyhledávač letenek Skypicker následně přejmenovaný na Kiwi.com. Se svým týmem vytvořil unikátní algoritmus pro vyhledávání letů, který umožňuje zákazníkům automaticky kombinovat lety běžně nespolupracujících leteckých společností do jednoho itineráře.

ZDENĚK BLAŽEK za významné podnikatelské úspěchy

Zdeněk Blažek je úspěšným podnikatelem, zakladatelem a majitelem společnosti REPLAST holding, spol. s r.o., která se zabývá zpracováním použitých plastů a jejich dalším smysluplným využitím, což je samo o sobě velkým přínosem pro ochranu životního prostředí.

FRANTIŠEK HÁLA za významné podnikatelské úspěchy

František Hála je úspěšným podnikatelem, působí jako předseda představenstva společnosti TESLA se sídlem v Hloubětíně  která je nástupnickou organizací kontrolující ochranou známu TESLA. V roce 2012 se společnost také díky Františku Hálovi vrátila do českých rukou. Firmy se orientuje na oblast elektro, telekomunikační a vysílací technologie a zároveň na úpravny vody, strojírenství a výrobu solární energie.

CYRIL SVOZIL za významné podnikatelské úspěchy

Cyril Svozil je majitelem a jednatelem úspěšné společnosti Fenix Group a.s., která vyrábí kompletní sortiment elektrického vytápění pro obytné domy, kanceláře, ale i do průmyslových a zemědělských objektů. Své výrobky vyváží do 65ti zemí z celého světa.

MAREK DOSPIVA za významné podnikatelské úspěchy

Marek Dospiva je úspěšný český podnikatel. Je spoluzakladatelem a spolumajitelem investiční skupiny Penta Investments, která má středoevropskou působnost a do které mimo jiné patří lékárenská síť Dr. Max, Aero Vodochody, či sázková společnost Fortuna.

JAN ZITKO za významné podnikatelské úspěchy

Jan Zitko je sedlák a úspěšný podnikatel. Je předsedou představenstva a zakladatelem společnosti ALUKOV a.s. zaměřující se zejména na vývoj, výrobu a prodej zastřešení bazénu, teras  a vířivých van. Firma ALUKOV má výrobní závody v České republice, Slovensku, Maďarsku , Rusku a obchodní zastoupení  ve čtyřiceti zemích světa.

PETR CHMELA za významné podnikatelské úspěchy

Petr Chmela je úspěšným podnikatelem, spoluzakladatelem a spolumajitelem zlínské společnosti Tescoma, která patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Je jedničkou na českém a slovenském trhu, přední pozici si vybudovala také ve světě.

VLADIMÍR MAŘÍK za celoživotní dílo v oblasti vědy

Kybernetik Vladimír Mařík je vědeckou kapacitou respektovanou celým světem. Je otcem strategie Společnost 4.0. a představitelem budoucí průmyslové evoluce. Mezi hlavní odborné zájmy profesora Maříka patří umělá inteligence, multiagentní a znalostní systémy, softcomputing a aplikace plánování a rozvrhování výroby. Za své vědecké úspěchy získal nespočet významných ocenění.

JEFIM FIŠTEJN za celoživotní dílo v oblasti publicistiky

Jefim Fištejn je publicista, esejista a scenárista. Je autorem četných politických článků, komentářů a kulturologických esejů v českém, ruském, německém a anglickém tisku, dále několika knih a scénářů k dokumentárním filmům. Nejvíce je znám pro své dlouholeté redakční působení v Rádiu Svobodná Evropa. Dva roky rovněž zastával post šéfredaktora Lidových novin. Jefim Fištejn je nositel Ceny Stříbrná křepelka Českého literárního fondu za rok 1995.

DAVID SVOBODA za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

David Svoboda je historicky nejúspěšnějším reprezentantem ČR v moderním pětiboji. Je držitelem celkem 16ti  medailí z mistrovství Evropy, mistrovství světa a olympijských her a držitelem několika světových a olympijských rekordů. K jeho největším úspěchům patří vítězství v moderním pětiboji na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 a titul mistra Evropy z roku 2010. V září tohoto roku završil svoji úspěšnou aktivní sportovní kariéru.

LUCIE BÍLÁ za významné úspěchy v oblasti kultury

Lucie Bílá se dlouhodobě řadí mezi naše nejpopulárnější zpěvačky. Kromě vystupování na koncertech vydala celou řadu sólových alb, vystupuje v muzikálech i ve filmu. Je mnohonásobnou držitelkou prestižních ocenění - televizních Cen TýTý, Českého slavíka, v loňském roce byla oceněna také Českou akademií populární hudby jako Zpěvačka 25-letí. Lucie Bílá se významně věnuje i charitativní činnosti.