ŘÁD VAVŘÍNU 2019

 

LAUREÁTI 2019

 

VÁCLAV BERKA za celoživotní přínos v oblasti tradičního českého řemesla 
 
Václav Berka je představitelem již třetí generace tradiční rodiny plzeňských sládků. Pivu a především tradičnímu českému ležáku zasvětil svůj život. Je jedním z mála lidí, který zná a střeží tajemství plzeňského ležáku Pilsner Urquell, které si sládkové předávají z jednoho na druhého. V České republice i po celém světě učí výčepní správnému čepování piva a péči o pivo tak, aby se k milovníkům tohoto zlatého moku dostalo v té nejlepší kvalitě, dobře ošetřené a správně načepované. Chce, aby se z výčepních staly osobnosti, jako tomu bylo kdysi, a aby byli hrdí na svou práci. Václav Berka významně pomáhá budovat a rozvíjet českou pivní kulturu nejen doma, ale i v zahraničí. I díky němu se Pilsner Urquell stal jedním ze symbolů České republiky.

MILAN DOSTALÍK za významné manažerské úspěchy

Milan Dostalík, dnes většinový majitel společnosti na ohýbaný nábytek TON, začal v této firmě pracovat jako prodejní a marketingový ředitel v roce 1998, kdy firma procházela krizí kvůli úpadku odbytu a k tomu řešila nutnou modernizaci, aby splnila limity na vypouštěné škodlivé látky. Milan Dostalík vsadil nejdříve na český trh, na kterém kvalitní a designové židle tehdy chyběly. Jeho rozhodnutí prosadit globálně vlastní značku se mu vyplatilo a již záhy otevíral prodejny v hlavních městech po celé Evropě. Navázal tak na prodejní koncept původního zakladatele výroby ohýbaného nábytku Michaela Thoneta z roku 1861 mít obchody po celém světě. Aby se firma TON udržela mezi předními světovými výrobci ohýbaného nábytku, investuje Milan Dostalík jak do designu, tak do kvality a modernizace výroby.

VÁCLAV HAVEL za celospolečenský přínos České republice a rozvoj občanské společnosti "in memoriam"

Václav Havel byl český dramatik, esejista, disident a kritik komunistického režimu a později politik. V době kolem pražského jara se zapojil do politické diskuse a prosazoval zavedení demokratické společnosti. Po násilném potlačení reforem vojenskou invazí států Varšavské smlouvy byl postižen zákazem publikovat. V té době se stal se jedním z prominentních disidentů a kritiků tehdejšího normalizačního režimu. Vystupoval na obranu politických vězňů a stal se spoluzakladatelem občanské iniciativy za dodržování lidských práv Charta 77. To sice upevnilo jeho mezinárodní prestiž, ale také mu vyneslo celkem pět let věznění. Po vypuknutí sametové revoluce v listopadu 1989 se stal jedním ze spoluzakladatelů Občanského fóra a jako jeho kandidát byl zvolen prezidentem Československa. Jako prezident vyvedl Československo z Varšavské smlouvy a výrazně přispěl ke vstupu nástupnické České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999. Mimo to významně prosazoval přijetí země do Evropské unie. Na Václava Havla vzpomínáme i jako na významného státníka, bez jehož výrazného přispění bychom dnes v České republice neměli svobodné podnikání, a tudíž ani řadu úspěšných podnikatelů či manažerů.

STEFAN HOPPE za významné manažerské úspěchy

Stefan Hoppe působí ve společnosti Kaufland od roku 2001, nyní jako generální ředitel v České republice, dříve jako člen vedení společnosti Kaufland Německo v Neckarsulmu. Kaufland jako součást německé skupiny Schwarz působí na českém trhu více jak 20 let. Provozuje zde 133 prodejen, dvě logistická centra a masozávod. Zaměstnává více než 23 500 lidí a jako atraktivní zaměstnavatel získal ocenění Top Employer 2019. Do výstavby a modernizace v ČR investoval loni 120 milionů eur. Prioritou společnosti je podpora lokálních výrobců, důkazem je nová privátní značka K-Jarmark. Coby lídr trhu si je Kaufland vědom své společenské i environmentální odpovědnosti. Podporuje neziskové organizace a projekty, jako oficiální partner Českého hokeje dbá i na rozvoj sportu a mladých talentů. V rámci REset plastové strategie zavádí opatření k omezení plastů. 

RICHARD HORKÝ za významné podnikatelské úspěchy

Richard Horký je majitel firmy TTS energo s.r.o., která působí na trhu od roku 1995 a od počátku podniká v oboru tepelného hospodářství. V Třebíči v současné době najdeme tři velké biomasové teplárny, přičemž ve všech se spaluje dřevní štěpka, ve dvou z nich pak navíc i sláma - biomasa se na výrobu tepla v Třebíči používá více jak v 90 % případů, zbytek připadá na kogeneraci, tedy společnou výrobu tepla a elektřiny. Výhodou spalování biomasy je skutečnost, že se tak oproti spalování fosilních paliv nejen šetří životní prostředí, ale také se podporuje lokální ekonomika, protože štěpku i slámu firma TTS energo s.r.o. odebírá od lokálních dodavatelů. Kromě tepelného hospodářství se angažuje i v developmentu – v Třebíči díky němu vznikla celá čtvrť rodinných domů a zejména díky jeho vizím se také mění zdejší areál bývalé obuvnické továrny na rezidenční čtvrť se službami a drobnou výrobou. 

JIŘÍ JEŽEK za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

Jiří Ježek je bývalý český profesionální handicapovaný cyklista. Ziskem šesti zlatých, čtyř stříbrných a jedné bronzové medaile je nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Kromě toho se Jiří Ježek stal šestinásobným mistrem světa, mistrem Evropy a čtyřnásobným celkovým vítězem světového poháru. Během své bohaté kariéry pravidelně závodil se zdravými cyklisty. V roce 2013 mu byl dokonce umožněn start v časovce na slavné Tour de France. Po ukončení kariéry se věnuje motivačním přednáškám, moderování, práci v médiích a sportovnímu poradenství. Svůj životní příběh popsal v autobiografické knize FRAJER.

OLDŘICH JIRSÁK za celoživotní přínos v oblasti vědy a výzkumu

Oldřich Jirsák v roce 1979 nastoupil jako vědecký pracovník na Vysokou školu strojní a textilní v Liberci a později – již na Technické univerzitě v Liberci – se stal vedoucím katedry netkaných textilií. V letech 2003–2008 působil jako prorektor TUL pro zahraniční styky, vědu a výzkum. Je autorem více než padesáti patentů v oborech vlákna a netkané textilie, podle kterých byly instalovány výrobní linky v USA, Velké Británii, Austrálii, Malajsii, Venezuele a Číně. V letech 2002–2004 pracovní tým katedry netkaných textilií pod jeho vedením vyvinul jako první na světě technologii umožňující průmyslovou výrobu nanovlákenné textilie. Název Nanospider obletěl svět. Dostal se i mezi sto národních unikátů, které reprezentovaly Česko v zahraničí u příležitosti stého výročí vzniku Československa. Profesor Jirsák obdržel za svou práci řadu významných ocenění.

BLANKA KALCSOVÁ za významné podnikatelské úspěchy

Blanka Kalcsová je prezidentkou ryze českého koncernu MEDIS. Po vystudování práv působila jako podniková právnička. Poté se stala spoluzakladatelkou soukromé akciové společnosti podnikající v oboru stavebnictví. V 90. letech stála pak u zrodu dalších společností, které vytvořily základ koncernu MEDIS.  V současnosti tento koncern sdružuje řadu společností s různorodým portfoliem činností, z nichž stěžejní tvoří dopravní stavitelství včetně výroby stavebních hmot a materiálů, projektování a zkušebnictví. Dále se profiluje v oblasti komplexních dodávek investičních celků v oborech chemického, plynárenského, strojírenského a zpracovatelského průmyslu, vědy a výzkumu, autorizovaného prodeje a servisu osobních a užitkových vozů. Základní filozofie, z nichž vychází aktivity celé skupiny, je založena na české tradici, profesionalitě a kvalitě.

LIBOR KNAP za významné podnikatelské úspěchy

Libor Knap společně s Pěvou Holancovou zahájili své podnikání na začátku devadesátých let minulého století. Od začátku se věnoval distribuci nářadí a nástrojů, vytvořil obchodní síť pro většinu nejen českých výrobců, ale i pro světoznámé značky v oboru nářadí.  Následně v roce 2004 vytvořil vlastní obchodní značku PROTECO, pod kterou nabízí dnes více jak 4000 položek, které dodává do 7 zemí EU. V roce 2015 otevřel pobočku v Bratislavě.  Dnes je značka PROTECO vnímána jako lídr českého a slovenského trhu.

DAVID KOSTKA za významné manažerské úspěchy

David Kostka je od roku 2015 generálním ředitelem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky. Jedná se o největší zaměstnaneckou zdravotní pojišťovnou v ČR, která si svou stabilní pozici udržuje díky správně nastavenému řízení a silnou orientací na klienta. David Kostka je doktorem medicíny, atestovaným chirurgem. Tuto profesi vykonával jedenáct let. V roce 1997 vstoupil do oblasti zdravotního pojištění. Shodou okolností začínal právě ve Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra jako ředitel odboru zdravotní politiky. Postupně působil na manažerských pozicích v dalších zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách. Fakt, že pracoval jako lékař i jako manažer, mu dává do rukou silný nástroj pro řízení zdravotní pojišťovny.

LUBOMÍR KOVAŘÍK za významné manažerské úspěchy 

Lubomír Kovařík - absolvent Vysoké vojenské letecké školy - začínal v armádě jako nadzvukový pilot. V armádním dopravním letectvu dosáhl hodnosti nadporučíka. Svoji civilní kariéru odstartoval v roce 1995 jako manažer společnosti Aulis. Po roce nastoupil jako výrobní ředitel do Škody Praha, kde se vypracoval až na pozici generálního ředitele. Později působil ve společnostech Eltodo EG a Mavel. V roce 2006 přišel do vedení uherskobrodské České zbrojovky. Pod jeho taktovkou firma kompletně obměnila výrobkové portfolio a vrátila se tak na trh ozbrojených složek, díky čemuž momentálně patří k pěti největším firmám vyrábějícím ruční palné zbraně na světě. Dnes je Česká zbrojovka součástí širšího holdingu Česká zbrojovka Partners SE, kde Lubomír Kovařík působí jako prezident a předseda představenstva.

MARTA KUBIŠOVÁ za celoživotní dílo v oblasti kultury

Marta Kubišová je česká zpěvačka, herečka a také signatářka Charty 77. Během své umělecké kariéry se stala trojnásobnou vítězkou čtenářské ankety časopisu Mladý svět - Zlatý slavík. Do paměti národa se vryla nejen nespočtem nádherných písní, ale také svými veřejně proklamovanými postoji k dění po okupaci v roce 1968, což však postupně vedlo k úplnému zákazu její umělecké činnosti. Její píseň „Modlitba pro Martu“ se stala po okupaci vojsky Varšavské smlouvy symbolem národního odporu. V roce 1977 podepsala Chartu 77. Následující léta pro ni byla velmi složitá, neboť ji jakožto chartistku často vyslýchala Státní bezpečnost. Teprve listopadová revoluce v roce 1989 vynesla Martu Kubišovou zpět na výsluní pozornosti národa. Dříve zakázaná zpěvačka se stala jedním ze symbolů tzv. Sametové revoluce. 

PETRA KVITOVÁ za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

Petra Kvitová je česká tenistka, která do profesionálního tenisu vstoupila v roce 2006. Na okruhu WTA vyhrála sedmadvacet turnajů ve dvouhře žen. Je dvojnásobnou wimbledonskou vítězkou z let 2011 a 2014. V roce 2011 zvítězila na Turnaji mistryň a Ženská tenisová asociace WTA ji na konci sezóny vyhlásila hráčkou roku. Na XXXI. letních olympijských hrách v Riu de Janeiru získala bronzovou medaili v ženské dvouhře. Petra Kvitová byla rovněž členkou vítězného fedcupového týmu z let 2011, 2012, 2014, 2015, 2016 a 2018. S Tomášem Berdychem zvítězila v Hopmanově poháru 2012. Na žebříčku WTA byla nejvýše klasifikována v roce 2011 na 2. místě.

ALESSANDRO PASQUALE za významné podnikatelské úspěchy

Alessandro Pasquale je generálním ředitelem a vedoucí osobností Mattoni 1873. Pod jeho vedením došlo k významnému mezinárodnímu rozvoji firmy. Předloni zařadila do portfolia bulharskou společnost Quandrant Beverages, loni získala licenci a aktiva společnosti PepsiCo pro Česko, Slovensko a Maďarsko a letos převzala srbského nápojáře Knjaz Miloš. Toto spojení z ní udělalo lídra středoevropského trhu. Lídra, jenž ale stále žije rodinnými hodnotami firmy, ze které vzešel, a zasazuje se o udržitelnost nejen svého byznysu, ale celého odvětví. Z jedné stáčírny minerální vody s roční produkcí 50 milionů lahví tak postupně vyrostl nejvýznamnější středoevropský výrobce nealkoholických nápojů vyrábějící bezmála dvě miliardy lahví. V portfoliu má nejen minerální a pramenité vody, ale také džusy, nealkoholické nápoje a snacky. Do skupiny Mattoni 1873 patří 11 výrobních závodů a 3 200 zaměstnanců v 8 zemích.

MILOSLAVA PROCHÁZKOVÁ za významné podnikatelské úspěchy

Miloslava Procházková v roce 1993 založila se svým manželem Jiřím Vackem firmu Avanti se zaměřením na dovoz a prodej podlahových krytin. Jedná se o rodinnou firmu, kde pracuje manžel, oba synové, snachy a vnuk. Firma se za 26 let svého působení dostala mezi největší firmy v oboru. Od ledna 2019 se firma transformovala z fyzické osoby na AVANTI FLOORS s.r.o. Společnost Avanti je jedním z nejvýznamnějších dovozců podlahových krytin v České republice. Ve svém volném čase se Miloslava Procházková věnuje charitě a práci ve veřejné správě.

EVA ŠTĚPÁNKOVÁ za významné podnikatelské úspěchy

Eva Štěpánková je zakladatelkou a majitelkou české kosmetické firmy Ryor, kterou založila v  roce 1991. Začínala od nuly, první krémy značky RYOR vyráběla u sebe doma. První přípravky byly určeny profesionálním kosmetičkám, postupně firma začala s výrobou výrobků pro domácí ošetření. Dnes značka RYOR nabízí unikátní kosmetické přípravky založené na přírodních extraktech až v 16 zemích světa. Velmi hrdá je na vývojové oddělení firmy, kdy mnoho aktivních látek dováží ze světových veletrhů jako první do České republiky. Za své inovativní výrobky získala mnohá ocenění. Přestože je majitelkou firmy, v srdci se stále cítí být vývojářem.

 

ŘÁD VAVŘÍNU 2018


 
 
 

LAUREÁTI 2018

VLADIMÍR BENEŠ za celoživotní dílo v oblasti medicíny

Vladimír Beneš je špičkový lékař a světově uznávaný neurochirurg, který vede neurochirurgickou a neuroonkologickou kliniku v Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích. Jeho specializací jsou zákroky v anatomickém středu mozku a cévní neurochirurgie. V letech 2002–2010 působil ve funkci předsedy České neurochirurgické společnosti a následně byl v letech 2011–2015 prezidentem Evropské asociace neurochirurgických společností. Dnes je předsedou neuroanatomické komise Světové federace neurochirurgických společností. Kromě toho od roku 1998 vede subkatedru neurochirurgie na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). K jeho koníčkům patří zájem o entomologii, rád sportuje a poslouchá hudbu.

 VLASTISLAV BŘÍZA za významné podnikatelské úspěchy

Vlastislav Bříza je statutárním ředitelem a předsedou správní rady společnosti KOH-I-NOOR holding a.s., která je mateřskou organizací ryze české holdingové skupiny s celosvětovou působností. Vývoz je směřován do více než 80 zemí světa. Klastr s více než 2500 zaměstnanci a ročním obratem přes 4 mld. se za dobu své existence stal významným hnacím motorem ekonomického růstu řady regionů. Kromě řízení velké prosperující firmy dbá Vlastislav Bříza také o péči a ochranu životního prostředí, aktivně se účastní filantropických aktivit a společenského života, přispívá na renovaci historických a kulturních objektů.

PETR DVOŘÁK za významné manažerské úspěchy

Petr Dvořák je generálním ředitelem České televize od roku 2011, jeho mandát by měl skončit roku 2023. Na počátku 90. let založil agenturu B.I.G. a v letech 1995-1997 byl členem představenstva fotbalové Slávie. V roce 1999 začal pracovat pro skupinu PPF, kde měl na starost mediální či bankovní aktivity. Během své pracovní kariéry zastával důležité funkce v mnoha významných společnostech. Dlouhou dobu vykonával funkci generálního ředitele TV NOVA. Ve volném čase je vášnivým snowboardistou, cestovatelem a občasným kytaristou.

JAROMÍR HANZLÍK za celoživotní dílo v oblasti kultury

Jaromír Hanzlík je jedním z nejpopulárnějších herců české a československé filmové a divadelní scény. Během své kariéry ztvárnil celou řadu nezapomenutelných rolí. V pražském Divadle na Vinohradech strávil téměř třicet let a byl jedním z jeho hereckých pilířů. V devadesátých letech přesídlil na patnáct let do zahraničí, ale stále se příležitostně věnoval vystupování v televizi a ve filmu. Charismatický herec, který zazářil nejen v dramatických rolích, ale i v komediích, získal v letošním roce Kříšťálový globus za umělecký přínos české kinematografii na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a Zlatý střevíček za mimořádný přínos dětské kinematografii na festivalu ve Zlíně. Kromě toho také letos oslavil životní jubileum.

MARTIN FRIEDRICH HERRMANN za významné manažerské úspěchy

Martin Herrmann řídí energetickou skupinu innogy v České republice, současně se také podílí na vedení celého koncernu innogy z pozice člena představenstva zodpovědného za obchod. Více než 10 let strávil v bankovnictví a nyní už 16 let působí v energetice. Více než 20 let žije a pracuje v Česku. Podílel se na privatizaci českého plynárenství – dosud největším českém privatizačním projektu. Od té doby je výrazně podepsán pod transformací tuzemských plynárenských podniků do podoby moderní a efektivní energetické skupiny. Jako zástupce českého plynárenství je aktivní i na evropské úrovni a je také členem boardu asociace Eurogas. Martin Herrmann je i filmovým fanouškem a díky unikátnímu projektu innogy – Energie českého filmu se společnost už léta podílí na dlouhodobé podpoře a rozvoji české filmové tvorby. Proto pod jeho vedením získala innogy titul Evropský kulturní investor.

JAROMÍR JÁGR za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

Jaromír Jágr je jeden z nejlepších hráčů historie ledního hokeje. Během své bohaté kariéry dosáhl mnoha kolektivních i osobních úspěchů. Je členem Triple Gold Clubu, který sdružuje hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové soutěže – Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa. Jaromír Jágr je držitelem mnoha prestižních ocenění a rekordů. Díky své příkladné disciplíně a tvrdému tréninku je inspirací pro každého sportovce. V současnosti je hráčem svého mateřského klubu Rytíři Kladno, zároveň je jeho majitelem a jednatelem.

ROMAN KNAP za významné manažerské úspěchy

Roman Knap je generálním ředitelem České pošty. Do čela státního podniku provozujícího poštovní služby na území České republiky se zhruba 31 tisíci zaměstnanci nastoupil v červnu roku 2018. Během své kariéry pracoval na významných pozicích ve společnostech Oracle, KPMG Consulting či v softwarové firmě SAP, kde zastával post generálního ředitele české i slovenské pobočky.  Osobně se výrazně podílel na iniciativě i realizaci průmyslu 4.0. Ve volném čase rád běhá, jezdí na kole, hraje golf, boxuje a vaří. Je fanouškem moderního umění a sám rád maluje expresionistické obrazy podle reálné předlohy.

MICHAL KOCIÁN za významné podnikatelské úspěchy

Michal Kocián - akcionář a předseda představenstva evropské společnosti FINEP HOLDING založil se třemi spolužáky ze Stavební fakulty ČVUT skupinu FINEP, která dnes patří k největším a nejúspěšnějším developerským skupinám v České republice. Od roku 1995 realizoval FINEP rozsáhlé rezidenční a administrativní komplexy v Praze, projekty v Bratislavě, ale i v Mongolsku. Doménou společnosti je takzvaný CITY DEVELOPMENT, který řeší celkový urbanismus lokality, včetně občanské vybavenosti a veřejných prostranství, přičemž se snaží klást důraz na spokojený život obyvatel. FINEP nabízí nejen vlastnické a družstevní bydlení, ale i služby s tím spojené. Pod svá křídla před pár lety přijal projekt ochrany ohrožených dětí DOBRÁ RODINA, který pomohl již více než 1 600 dětí v ohrožení. 

ŠÁRKA LITVINOVÁ za významné podnikatelské úspěchy

Šárka Litvinová je spoluzakladatelkou společnosti ASIANA, kterou řídí společně se svým manželem Alexejem. Od počátku maximálně využívají moderní technologie a usilují o nejvyšší možnou míru automatizace. V roce 1996 spustili jako první cestovní kancelář v České republice webovou stránku. V roce 2001 zprovoznili první online systém prodeje letenek ve střední a východní Evropě pod názvem Letuška.cz. Na tomto portálu si zákazníci mohou rezervovat letenky, vybrat zájezd či ubytování, pronajmout auto, zajistit pojištění apod. ASIANA provozuje i weby Study.cz a Viza.cz, kde lze zprostředkovat jazykový pobyt a najít kompletní a aktuální informace o vízech do celého světa. 

PAUL RAUSNITZ za významné podnikatelské úspěchy "in memoriam"

Paul Rausnitz byl českoamerický podnikatel. Pod jeho vedením se přerovská společnost Meopta – optika, s.r.o. stala jednou z nejmodernějších a největších firem zabývajících se optickými systémy nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku. Za největší bohatství své firmy považoval zaměstnance, které vnímal jako „své děti“. Paul Rausnitz byl držitelem mnoha významných ocenění – jako např. Medaile Za zásluhy prvního stupně, kterou mu udělil prezident republiky, ceny Gratias Agit z roku 2008 či Ceny Arnošta Lustiga z roku 2017. Podporoval také řadu organizací charitativního charakteru.

PAVEL RYNDA za významné podnikatelské úspěchy

Pavel Rynda se kamnářství věnuje celý svůj profesní život, je zakládajícím členem Cechu kamnářů České republiky a od roku 1995 i jeho prezidentem. V rodinné firmě Kamnářství Rynda s.r.o. pracují nejen obě jeho dcery, ale nyní zaučuje kamnářskému řemeslu i svého vnuka. Aby kamnářské řemeslo stále osvěžovala nová krev, předává na Střední škole Jarov v Praze své zkušenosti i dalším mladým lidem, učňům v oboru kamnář. Mezi jeho nejvýznamnější realizace patří rekonstrukce renesančních kamen na Pražském hradě, na zámku Lány nebo ve Valdštejnském paláci, ovšem jako každý správný mistr svého oboru si zakládá i na těch nejmenších a nejobyčejnějších kamnech, které kdy postavil nebo zrenovoval. Jeho životním mottem totiž je slogan “Ať nám táhnou!”  

JAROMÍR ŘEZÁČ za významné podnikatelské úspěchy

Jaromír Řezáč je zakladatel a ředitel společnosti GORDIC. Začínal v raných devadesátých letech, kdy naprogramoval a nasazoval první aplikace s odbornou podporou své manželky a několika doposud nejbližších spolupracovníků. Vznikl tak mimo jiné i GINIS, informační systém, který se stal standardem ve veřejné správě. Dnes má jeho společnost několik set pracovníků a obrat přesahující půl miliardy korun. Její software a metodiku používá několik tisíc organizací, několik desítek tisíc uživatelů. Největší důraz při budování firmy klade Jaromír Řezáč na lidský potenciál, ve kterém je, podle jeho názoru, ukryta největší síla společnosti GORDIC. Dodnes si osobně vybírá nové kolegy, kteří se mají stát součástí firmy s gordickým uzlem ve znaku. Jeho nejdůležitější životní a pracovní hodnoty jsou rodina, slušnost, loajalita a vysoká odbornost. Tyto hodnoty se výrazně promítají i do firemní kultury.  Zapojením nejen manželky, ale i dvou synů do svého podnikání vytvořil Jaromír Řezáč jednu z nejúspěšnějších rodinných firem. Se svými syny sdílí kromě životních postojů a firemních cílů i zájem o metalovou hudbu a golf.

HANA ŠMEJKALOVÁ za významné manažerské úspěchy

Hana Šmejkalová je tři roky výkonnou ředitelkou Mezinárodního letiště Pardubice a místopředsedkyní představenstva společnosti East Bohemian Airport, která je provozovatelem této civilní části jinak vojenského letiště v Pardubicích. Předtím pracovala více než 22 let v Českých aeroliniích, kde působila v různých manažerských pozicích doma i v zahraničí. Do pozice výkonné ředitelky pardubického letiště nastoupila v září 2015, tedy v době, kdy se světová ekonomická krize odrazila i v letecké dopravě. Jejím cílem a ctižádostí bylo vybudovat v Pardubicích regionální plnohodnotné letiště, které by bylo klíčovým prvkem ekonomického rozvoje dané oblasti. (A nutno říci, že se, ku prospěchu letiště, ve svých plánech nedržela a nedrží při zemi.) Díky ní se pardubické letiště více otevřelo světu, byly zřízeny pravidelné letecké linky a přibyly destinace pro letní charterové lety. Hana Šmejkalová přispěla i k propojení letiště s veřejnými i soukromými subjekty, k navázání kontaktů s turistickými organizacemi i cestovními kancelářemi. Letiště pod jejím vedením v letech 2016 a 2017 vybudovalo nový letištní terminál, který zásadním způsobem zkvalitnil odbavovací procesy i pohodlí cestujících a zvýšil zájem leteckých společností o jeho služby. Pod jejím vedením zkrátka pardubické civilní letiště dostalo nový impulz, získalo vysokou profesionalitu, ale také elegantní tvář. Nejvíce času samozřejmě věnuje své práci, pokud má volno, poslouchá hudbu a cestuje.

TOMÁŠ ZIMA za celoživotní přínos v oblasti vědy a vzdělávání

Tomáš Zima spojil svůj život s Univerzitou Karlovou. Nejprve ji vystudoval, poté se stal aspirantem, pak odborným asistentem na I. ústavu lékařské chemie  1. lékařské fakulty UK. Následně na 1. LF UK habilitoval a o pět let později v roce 2001 byl jmenován profesorem v oboru lékařská chemie a biochemie. Od roku 1999 je přednostou Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN. Na Univerzitě Karlově rovněž působil dvě funkční období jako děkan 1. lékařské fakulty UK. V současnosti je jejím rektorem. Mezi jeho koníčky patří zájem o historické památky, hudba 18. a 19. století, turistika, lyžování a plavání.

 

ŘÁD VAVŘÍNU 2017

 

 

 

LAUREÁTI 2017

DANIEL BENEŠ za významné manažerské úspěchy

Daniel Beneš je generálním ředitelem a předsedou představenstva energetické Skupiny ČEZ od září 2011. Během své profesní kariéry působil na vrcholových postech v řadě významných firem. Daniel Beneš je rovněž aktivní v rámci vyjednávání o podobě nové energetické politiky Evropské unie. Ve Svazu průmyslu a dopravy zastává pozici viceprezidenta. Předsedá Správní radě Nadace ČEZ a je častým hostem na akademické půdě univerzit a vysokých škol. Je držitelem prestižního ocenění Manažer roku 2014.

 JAN BINAR za významné manažerské úspěchy

Jan Binar je jedním z nejoceňovanějších manažerů v oboru komerční komunikace a řadí se k zakladatelům novodobé české reklamy. Posledních 6 let je prezidentem Asociace komunikačních agentur, minulý rok se stal také prezidentem EDCOM. Společnost McCann Prague získala pod jeho vedením řadu ocenění v oblasti efektivity i kreativity, jak v Čechách, tak i na celosvětové úrovni. Například Zlatého lva z mezinárodního festivalu v Cannes, nejprestižnější soutěže v oboru. McCann tvoří kampaně pro místní a také pro globální trh. Export kvalitních českých kreativních řešení jim roste dvouciferným tempem.

LUCIE BÍLÁ za významné úspěchy v oblasti kultury

Lucie Bílá se dlouhodobě řadí mezi naše nejpopulárnější zpěvačky. Kromě vystupování na koncertech vydala celou řadu sólových alb, vystupuje v muzikálech i ve filmu. Je mnohonásobnou držitelkou prestižních ocenění - televizních Cen TýTý, Českého slavíka, v loňském roce byla oceněna také Českou akademií populární hudby jako Zpěvačka 25-letí. Lucie Bílá se významně věnuje i charitativní činnosti.

ZDENĚK BLAŽEK za významné podnikatelské úspěchy

Zdeněk Blažek je úspěšným podnikatelem, zakladatelem a majitelem společnosti REPLAST holding, spol. s r.o., která se zabývá zpracováním použitých plastů a jejich dalším smysluplným využitím, což je samo o sobě velkým přínosem pro ochranu životního prostředí.

MARTIN DIVIŠ za významné manažerské úspěchy

Svůj profesní život Martin Diviš spojil s pojišťovnou Kooperativa. Nastoupil do ní v roce 1996, od roku 2008 je předsedou představenstva a generálním ředitelem. Od roku 2013 je také zároveň prezidentem České asociace pojišťoven. Jeho velkým koníčkem je létání, je držitelem licence dopravního pilota. Ve volném čase létá jako pilot ČSA na pravidelných linkách po Evropě. A to bez nároku na odměnu, respektive tyto vydělané peníze věnuje na charitativní projekty.

OLIVER DLOUHÝ za úspěšný podnikatelský počin

Oliver Dlouhý patří mezi nejúspěšnější zakladatele startupů ve střední Evropě. Založil úspěšný vyhledávač letenek Skypicker následně přejmenovaný na Kiwi.com. Se svým týmem vytvořil unikátní algoritmus pro vyhledávání letů, který umožňuje zákazníkům automaticky kombinovat lety běžně nespolupracujících leteckých společností do jednoho itineráře.

MAREK DOSPIVA za významné podnikatelské úspěchy

Marek Dospiva je úspěšný český podnikatel. Je spoluzakladatelem a spolumajitelem investiční skupiny Penta Investments, která má středoevropskou působnost a do které mimo jiné patří lékárenská síť Dr. Max, Aero Vodochody, či sázková společnost Fortuna.

JEFIM FIŠTEJN za celoživotní dílo v oblasti publicistiky

Jefim Fištejn je publicista, esejista a scenárista. Je autorem četných politických článků, komentářů a kulturologických esejů v českém, ruském, německém a anglickém tisku, dále několika knih a scénářů k dokumentárním filmům. Nejvíce je znám pro své dlouholeté redakční působení v Rádiu Svobodná Evropa. Dva roky rovněž zastával post šéfredaktora Lidových novin. Jefim Fištejn je nositel Ceny Stříbrná křepelka Českého literárního fondu za rok 1995.

FRANTIŠEK HÁLA za významné podnikatelské úspěchy

František Hála je úspěšným podnikatelem, působí jako předseda představenstva společnosti TESLA se sídlem v Hloubětíně  která je nástupnickou organizací kontrolující ochranou známu TESLA. V roce 2012 se společnost také díky Františku Hálovi vrátila do českých rukou. Firmy se orientuje na oblast elektro, telekomunikační a vysílací technologie a zároveň na úpravny vody, strojírenství a výrobu solární energie.

PETR CHMELA za významné podnikatelské úspěchy

Petr Chmela je úspěšným podnikatelem, spoluzakladatelem a spolumajitelem zlínské společnosti Tescoma, která patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Je jedničkou na českém a slovenském trhu, přední pozici si vybudovala také ve světě.

VLADIMÍR MAŘÍK za celoživotní dílo v oblasti vědy

Kybernetik Vladimír Mařík je vědeckou kapacitou respektovanou celým světem. Je otcem strategie Společnost 4.0. a představitelem budoucí průmyslové evoluce. Mezi hlavní odborné zájmy profesora Maříka patří umělá inteligence, multiagentní a znalostní systémy, softcomputing a aplikace plánování a rozvrhování výroby. Za své vědecké úspěchy získal nespočet významných ocenění.

DAVID SVOBODA za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

David Svoboda je historicky nejúspěšnějším reprezentantem ČR v moderním pětiboji. Je držitelem celkem 16ti  medailí z mistrovství Evropy, mistrovství světa a olympijských her a držitelem několika světových a olympijských rekordů. K jeho největším úspěchům patří vítězství v moderním pětiboji na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 a titul mistra Evropy z roku 2010. V září tohoto roku završil svoji úspěšnou aktivní sportovní kariéru.

CYRIL SVOZIL za významné podnikatelské úspěchy

Cyril Svozil je majitelem a jednatelem úspěšné společnosti Fenix Group a.s., která vyrábí kompletní sortiment elektrického vytápění pro obytné domy, kanceláře, ale i do průmyslových a zemědělských objektů. Své výrobky vyváží do 65ti zemí z celého světa.

JAN ZITKO za významné podnikatelské úspěchy

Jan Zitko je sedlák a úspěšný podnikatel. Je předsedou představenstva a zakladatelem společnosti ALUKOV a.s. zaměřující se zejména na vývoj, výrobu a prodej zastřešení bazénu, teras  a vířivých van. Firma ALUKOV má výrobní závody v České republice, Slovensku, Maďarsku, Rusku a obchodní zastoupení  ve čtyřiceti zemích světa.

                                                                                                                                                                           

ŘÁD VAVŘÍNU 2016

 

 

LAUREÁTI 2016

KAREL GOTT za celoživotní dílo v oblasti umění

Karel Gott je jedním z nejvýznamnějších českých umělců, legendou domácí hudební scény a fenoménem světové popmusic. Vydal 700 desek, z toho třetinu z nich v Německu, celkem prodal 30 milionů alb po celém světě. O jeho popularitě svědčí nejen to, že čtyřicetkrát zvítězil v anketě Český slavík, ale získal také další četná ocenění doma i v zahraničí. O svém úspěchu říká, že jde především o vůli chtít a jít si za svým. Karel Gott je pro nás všechny velkým příkladem. 

CYRIL HÖSCHL za celoživotní dílo a popularizaci vědy v oblasti psychiatrie

Profesor Cyril Höschl je český psychiatr, který se zasloužil o popularizaci vědy v oboru psychiatrie. Stál u zrodu Národního ústavu duševního zdraví a v dnešní době je také jeho ředitelem. Kromě nejzávažnějších duševních poruch se věnuje rovněž poruchám vznikajícím následkem dlouhodobého stresu, kterému nejen podnikatelé denně čelí. Věnuje se také syndromu vyhoření. Cyril Höschl jako uznávaná autorita výstižně komentuje aktuální dění, čímž přispívá k formování dnešní české společnosti.

LADISLAV CHODÁK za výjimečné podnikatelské úspěchy

Ladislav Chodák je přední brněnský investor a spolumajitel technologické firmy Unis a dalších dvou desítek firem z oblasti informačních technologií, strojírenství či energetiky. Oživil řadu krachujících podniků a je mentorem začínajících IT start-upů. Své portfolio podnikání rozšířil i o projekty vzdělávání. Jedná se o velmi aktivního podnikatele a vizionáře se silným vztahem ke svému regionu.

VLADIMÍR MLYNÁŘ (za PPF a.s.) za výjimečné manažerské úspěchy

Vladimír Mlynář jako představitel významné skupiny PPF, se velkou měrou podílel na v telekomunikačním oboru ojedinělém a velmi rozsáhlém projektu rozdělení společnosti O2 a CETIN. O tom, že to byl mimořádně úspěšný projekt, svědčí skutečnost, že po rozdělení je hodnota nových společností v součtu téměř o polovinu vyšší, než kolik měla původní firma.

JAROSLAV PÁCHA za výjimečné podnikatelské úspěchy

Jaroslav Pácha je majitelem zámku Zbiroh, historicky cenného objektu, který negativně ovlivnilo především užívání ČS armádou před rokem 1989. Jaroslav Pácha zámek kompletně zrestauroval a dnes je díky jeho úsilí úspěšným projektem s vysoce profesionálními službami spojující hotel, stylovou restauraci, wellness i atraktivní společenské události, a to vše se zachováním historické hodnoty zámku vč. nabídky unikátních exponátů.

ZDENĚK PELC za výjimečné podnikatelské úspěchy

Zdeněk Pelc je předsedou představenstva a majitelem společnosti GZ Media. Pod jeho vedením se z firmy stala světová jednička ve výrobě vinylových desek. Vinylové desky si u něj nechávají dělat nejslavnější světové kapely, jako U2 nebo Rolling Stones, díky nim byla firma i na titulní stránce New York Times a v dalších světových médiích. Mezi zákazníky firmy Zdeňka Pelce patří mezinárodní giganti Universal Music či Symantec.

JAN PROCHÁZKA za výjimečné manažerské úspěchy

Jan Procházka stojí v čele úvěrové pojišťovny EGAP, která pod jeho vedením podporuje firmy při exportu mimo Evropskou unii. I přes obrovské problémy spojené s řešením případů z minulosti je EGAP pod jeho vedením schopen nabídnout exportérům podporu ve všech pojistitelných zemích. Jan Procházka výrazně napomohl rozšířit spolupráci EGAP s dalšími světovými úvěrovými pojišťovnami a také s komerčním sektorem bank. I díky tomu se naši vývozci dostali na nové, někdy i exotické trhy.

TOMÁŠ SALOMON a Česká spořitelna a.s. za výjimečné manažerské úspěchy

Tomáš Salomon stojí v čele stabilní a největší tuzemské banky co do počtu klientů. Česká spořitelna s ním v čele realizuje vlastní projekty na podporu financování malých a středních firem, věnuje se start-upům a rozvíjí inovativní nápady svých klientů. Díky těmto speciálním projektům na financování firem se Česká spořitelna dlouhodobě profiluje jako stálý partner podnikatelů. Česká spořitelna podporuje prostřednictvím své nadace také projekty z oblasti vědy a výzkumu a snaží se tak posilovat postavení České republiky v globální konkurenci.  

JANNIS SAMARAS za výjimečné manažerské úspěchy

Jannis Samaras řídí jednu z nejúspěšnějších českých firem. Jde o rodinnou firmu, které se podařilo oživit téměř již zapomenutou původní českou značku Kofola. Díky originálnímu marketingu a odvaze používat nové technologie se firmě Kofola podařilo získat nezastupitelné a výjimečné místo na trhu s nealkoholickými nápoji. Jejich každoroční novinky osvěží nejednoho Čecha. Firma postupně expandovala na slovenský, polský a chorvatský trh, kde se jí daří, stejně jako v České republice, oživit tradiční místní značky. A jaké by to byly Vánoce bez Kofoly…

PETER STRAČÁR za výjimečné manažerské úspěchy

Peter Stračár působí jako CEO pro společnost GE ve střední a východní Evropě, která v letošním roce podepsala smlouvu o investici v hodnotě téměř 10 mld. korun do stavby závodu pro vývoj, testování a výrobu leteckých motorů. Součástí aktivit společnosti pod Stračárovým vedením je realizace výzkumu a vývoje leteckých motorů ve spolupráci s českými vysokými školami. GE tak podpoří stoletou historii výroby leteckých motorů na českém území. Motory českého původu budou létat na všech kontinentech a pravděpodobně tak budou také v letadle, ve kterém poletíte i vy.

JAROSLAV STRNAD za výjimečné podnikatelské úspěchy

Jaroslav Strnad jako majitel Czechoslovak Group a Industry Innovation se v posledních letech profiluje jako úspěšný zachránce tradičních českých průmyslových firem. Nebojí se majetkově vstupovat do neprosperujících podniků, aby je restrukturalizoval, a díky novému řadě z nich vrátil někdejší lesk a prosperitu. Jen v posledním roce se jednalo o výrobce radarů Retia, hodinářskou firmu Elton vyrábějící hodinky PRIM či výrobce nákladních vozů Avia a naposledy strojírenský Kovosvit MAS. Nesmíme opomenout ani koupi firmy TATRA Trucks.   

BARBORA ŠPOTÁKOVÁ za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

Barbora Špotáková je nejúspěšnější oštěpařkou všech dob. Jako jediná oštěpařka v historii získala na olympijských hrách tři medaile, z toho dvě zlaté a jednu bronzovou. Medaili z letošních olympijských her v Riu de Janeiru získala i přes mateřské povinnosti a zdravotní komplikace před olympiádou a svým hodem vstoupila mezi atletické legendy. Barbora Špotáková je tak díky svému odhodlání a neústupnosti vzorem nejen svým kolegům, ale i všem lidem, kteří chtějí dosáhnout svého snu.

JOSEF TICHÝ za výjimečné manažerské úspěchy

Josef Tichý začal pracovat ve společnosti Explosia již v roce 1978. Na pozici generálního ředitele působí od konce roku 2009. Společnost je celosvětově známá díky výrobě trhaviny Semtex. Během působení Josefa Tichého na postu generálního ředitele získala společnost několik patentů. Jedním z nejvýznamnějších je patent na tzv. umělou kůži. Tato se přikládá na popálená místa a nahradí spálenou kůži. Nesmíme opomenout, že společnost se zabývá nanotechnologiemi, díky jejím produktům se mohou katapultovat letci ze stíhaček i aktivovat airbagy v autě.

LENKA VIKOVÁ za výjimečné podnikatelské úspěchy

Lenka Viková celý svůj profesionální život věnuje cestovnímu ruchu. Spolu se svým manželem založila leteckou společnost Travel Service. Je členkou představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR a mj. držitelkou ocenění za významný přínos cestovnímu ruchu, které obdržela v roce 2011 od Obchodní komory ostrova Gran Canaria. Za rok společnost Travel Service přepraví více než 5,5 milionu pasažérů, její flotila čítá 44 letadel, které létají na více než 300 světových letišť.

LADISLAV VITOUL za výjimečné podnikatelské úspěchy

Ladislav Vitoul vybudoval v průběhu let mezinárodně uznávaný podnik, který navazuje na tradici rodinného podniku z roku 1913. Již nyní si vychovává svého nástupce, Ladislava Vitoula jr. Dlouhodobě se Vápenka Vitoul profiluje jako stabilní, důvěryhodná a solventní firma, která přispívá rozvoji svého regionu. Ladislav Vitoul podporuje kulturní i sociální aktivity v regionu.

 

HISTORIE VZNIKU ŘÁDU VAVŘÍNU

   

U zrodu ocenění Řádu Vavřínu stál především bývalý prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel, který se inspiroval v sousedním Polsku. Historicky první Řády Vavřínu byly uděleny 12. března 2011 v pražském Obecním domě. Ocenění si odneslo 26 osobností. Slavnostní večer završil koncert kultovní francouzské zpěvačky Lary Fabiene. Záznam z tohoto večera si můžete prohlédnout na webu České televize. Najdete jej zde.

 

PAVEL BARTOŠ, PŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA A GENERÁLNÍ ŘEDITEL FITE, A. S.

Osobnost a sjednotitel podnikatelské sféry v Moravskoslezském kraji. Je vnímán jako respektovaná osobnost na všech úrovních společnosti díky svému lidskému přístupu, konstruktivnímu řešení aktuálních a strategických otázek ekonomického a společenského života často i mimo regionálního dosahu. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

JIŘÍ BARTOŠKA, PREZIDENT MFF KARLOVY VARY

Vynikající filmový a divadelní herec, působící v divadle Bez zábradlí, ale především dlouholetý úspěšný ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který dokázal tento dovést na světovou úroveň a tím přispět ke skvělé reprezentaci a propagaci České republiky. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

VĚRA ČÁSLAVSKÁ, BÝVALÁ REPREZENTANTKA VE SPORTOVNÍ GYMNASTICE

Sedminásobná olympijská vítězka patří mezi nejúspěšnější světové sportovce. Dokázala se navíc vždy angažovat v celospolečenském dění, což ji v komunistickém Československu po roce 1968 výrazně zbrzdilo kariéru. Po sametové revoluci se stala poradkyní prezidenta Václava Havla, předsedkyní Československého, Českého a členkou Mezinárodního Olympijského výboru. LAUREÁTKA ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

DALIBOR DĚDEK, MAJITEL SPOLEČNOSTI JABLOTRON GROUP

S podnikáním začínal na půdě vlastního domu a dnes řídí holding firem s miliardovým obratem. Český výrobce originálního elektronického zabezpečení budov a další elektroniky si vybudoval silné postavení v rámci celé Evropy i na asijských trzích. Mimo jiné silně podporuje občanské protikorupční aktivity a kriticky komentuje ekonomicko-politické dění v naší zemi. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

DANA DRÁBOVÁ, PŘEDSEDKYNĚ STÁTNÍHO ÚŘADU PRO JADERNOU BEZPEČNOST

Propagátorka bezpečné jaderné energie. Zabývá se problematikou související s monitorováním radiační situace, ochrany před ionizujícím zářením, legislativní činností pro oblast jaderné politiky atd. Svým přístupem a odbornou erudicí si získala širokou odbornou i laickou veřejnost. LAUREÁTKA ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

DOMINIK DUKA, KARDINÁL, ARCIBISKUP PRAŽSKÝ, METROPOLITA A PRIMAS ČESKÝ

Jeho Eminence kardinál Dominik Duka se zasloužil svým celoživotním postojem ve funkci oddaného církevního hodnostáře o naplnění svého hesla "umět říkat pravdu s láskou". Jeho občanský postoj byl papežem Benediktem XVI. po zásluze odměněn. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

MIROSLAV DVOŘÁK, GENERÁLNÍ ŘEDITEL MOTOR JIKOV, A. S.

Miroslav Dvořák se zasloužil o vyvedení firmy Motor Jikov z krize a vybudování silné společnosti strojírenského a slévárenského zaměření. Původní továrna byla založena v Soběslavi v roce 1919. Navázal tak na více než osmdesátiletou tradici strojírenské výroby v jižních Čechách. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

VLADIMIR ERMAKOV, ŘEDITEL SPOLEČNOSTI VEMEX GROUP

V České republice vybudoval společnost, která se soustředí na prodej energií, zejména plynu a elektřiny. Osobně se zasazuje o vzájemné posílení ekonomických, ale ryze lidských vztahů Ruska a České republiky. Stál u zrodu a je zároveň členem statutárního orgánu Rusko-české smíšené obchodní komory. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

KAREL ERNEST, ČLEN PŘEDSTAVENSTVA KOVOHUTĚ ROKYCANY

Jako generální ředitel úspěšně řídil Hrádecké železárny. Nadále se věnuje strojírenství, především metalurgii, a z pozice člena představenstva Kovohutě Rokycany spolupracuje s vysokými školami. Má velkou zásluhu na vybudování Vědecko-technického parku v Dobřanech. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

PETR FIALA, HLAVNÍ PORADCE VLÁDY PRO OBLAST VĚDY

Český politolog a vysokoškolský učitel, bývalý rektor Masarykovy univerzity, který se postaral o její dynamické vedení a zviditelnění v akademické obci. Zakladatel katedry politologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Autor, spoluautor, editor řady studií, monografií a vědeckých sborníků. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

JAROSLAV HANÁK, PREZIDENT SVAZU PRŮMYSLU A DOPRAVY ČR

Svůj profesní život zasvětil především dopravnímu průmyslu. Stal se členem několika významných mezinárodních společností, které se zabývají komplexní problematikou dopravy. Domácího i zahraničního uznání se dočkal i jako podnikatel a majitel dopravní společnosti FTL. Vystupuje neúnavně ve prospěch českého průmyslu doma i ve světě. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

JOSEF HENDRYCH, ŘEDITEL REHABILITAČNÍHO ÚSTAVU V KLADRUBECH

Díky svým řídícím schopnostem, maximálnímu nasazení a svým vstřícným přístupem k pacientům a personálu se zasloužil o vybudování špičkového rehabilitačního pracoviště. Pod jeho vedením získal ústav vysokou profesionalitu a obdržel řadu ocenění a certifikátů. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

RICHARD HINDLS, REKTOR VYSOKÉ ŠKOLY EKONOMICKÉ V PRAZE

Vynikající statistik, makroekonom a pedagog. Člen mnoha domácích i zahraničních institucí, věděckých rad a učených společností. Pan profesor je mimo jiné místopředsedou České statistické rady, členem Mezinárodního statistického institutu, Asociace národního účetnictví v Paříži a bezpočtu dalších. Na svém kontě má ovšem i řadu oceňovaných hudebních nahrávek. Jako výborný klavírista je držitelem Platinové desky za prodej alb. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

FRANTIŠEK HOLEC, PREZIDENT SVAZU PODNIKATELŮ V OBORU TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍ

Reprezentant a zastánce zájmů především menších a středních podnikatelských subjektů a živnostníků. Je nekompromisním zastáncem poctivého podnikání a dodržování pravidel daná státem. Neúnavně však prosazuje, aby stát stejně tak respektoval mnohdy složitou situaci podnikatelů a živnostníků. Slavnostní večera se nemohl zúčastnit. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

IVA HOLMEROVÁ, PŘEDSEDKYNĚ GERONTOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI

Na svá bedra si paní docentka naložila nesmírně obtížnou a často veřejně opomíjenou problematiku stárnutí populace a postavení seniorů ve společnosti. Je horlivou zastánkyní myšlenky, že stárnutí populace nemusí nutně znamenat katastrofu. Dokážeme-li se zamyslet nad potřebami seniorů, uznat jejich přínosy a podstatně zlepšit mediální prezentaci problematiky, která se osobně dotkne každého z nás. LAUREÁTKA ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

VÁCLAV HON, PŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA SPOLEČNOSTI HON, A.S.

Pokračovatel rodinné firmy založené v roce 1924 dokázal v posledních dvaceti letech vybudovat z malé stolařské dílny prosperujícího, ryze českého výrobce kancelářského nábytku. 120 zaměstnanců dnes vyrábí pro 11 zemí Evropy. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

ZDENĚK CHRDLE, GENERÁLNÍ ŘEDITEL AŽD PRAHA

Skvělý manažer, který úspěšně vede společnost patřící k dlouholetým předním dodavatelům zabezpečovací, signalizační a telekomunikační techniky pro silniční a železniční dopravu. Jeho firma je zapojena v projektu mýtného systému v České republice a podílí se na modernizačních řešeních koridorových železničních tratí. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

HELENA ILLNEROVÁ, VĚDECKÁ PRACOVNICE AKADEMIE VĚD ČESKÉ REPUBLIKY

Dlouholetá vynikající česká vědkyně, mezinárodní kapacita v oblasti fyziologie a biochemie. V letech 2001 – 2005 stála v čele Akademie věd České republiky a je mimo jiné členkou Vědecké rady Akademie věd ČR, předsedkyní Komise pro etiku vědecké práce v Akademii věd ČR či předsedkyní České komise pro UNESCO. Svou prací a lidskými vlastnostmi si paní profesorka získala světové renomé. LAUREÁTKA ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

PETR JANDA, HUDEBNÍK, SKLADATEL A ZPĚVÁK

Jeden z předních průkopníků české rockové hudby je neodmyslitelně spjat s legendární skupinou Olympic. Jeho písně ovlivnily a ovlivňují generace posluchačů od šedesátých let minulého století. Patří k tomu typu umělců, kteří se dokáží kultivovaným způsobem vyjádřit i k celospolečensky závažným tématům. Slavnostního večera se nezúčastnil z pracovních důvodů. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

JAN JEŽEK, OPERNÍ PĚVEC A PRODUCENT

Jako vynikající pěvec svým pojetím, přístupem a velkou uměleckou erudicí reprezentuje nejen v zahraničí, ale zároveň se stejnou měrou zasloužil o zviditelnění kulturně-společenského života v Karlovarském regionu. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

MILAN JUŘÍK, ČLEN VRCHOLNÉHO MANAGEMENTU SPOLEČNOSTI VÍTKOVICE, A.S.

Doyen našeho strojírenství. Člen několika statutárních orgánů Vítkovického holdingu a člověk, který přímo řídí zahraniční síť podniku. Patří k řídícím pilířům společnosti, která se může pochlubit dynamickým rozvojem, odpovědným přístupem k zaměstnancům a také k životnímu prostředí u výrobních závodů. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

NADĚŽDA KAVALÍROVÁ, PŘEDSEDKYNĚ KONFEDERACE POLITICKÝCH VĚZŇŮ

Neúnavná bojovnice za lidskou svobodu a práva jednotlivce. Zakořeněný odpor proti všem formám totality ji v roce 1948 vynesl vyloučení ze všech vysokých škol v Československu a v padesátých letech vězení za údajnou vlastizradu a špionáž. Po zhroucení komunistického režimu vstupuje do povědomí jako energická žena hájící principy svobodné společnosti. Je rovněž členkou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. LAUREÁTKA ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

OLDŘICH KEPKA, JEDNATEL FIRMY REVOS

S českou firmou, která se zabývá správou vodovodního řádu v katastru Zbiroh a okolí, dokázal čelit zahraniční konkurenci v oblasti vodovodního řadu. Svými schopnostmi zajistil nejen úspěch firmy. Podílí se na rozvoji regionu Plzeňska. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

KAREL KOMÁREK, ÚSPĚŠNÝ ČESKÝ PODNIKATEL

Karel Komárek spravuje nadnárodní finanční a investiční skupinu, která působí prostřednictvím svých dceřiných společností v Evropě, Asii, Severní Americe a Africe. Má velké zásluhy o záchranu českého stříbra – společnosti SAZKA. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

MAGDALENA KOŽENÁ, MEZZOSOPRANISTKA

Vynikající česká mezzosopranistka patří mezi nejproslulejší pěvkyně současnosti. Z jejích českých a mezinárodních úspěchů je nejvýznamnější absolutní vítězství v 6. mezinárodní soutěži Wolfganga Amadea Mozarta v Salzburgu v roce 1995. Magdalena Kožená je pravidelným hostem světových koncertních pódií. V roce 2003 se stala Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky. LAUREÁTKA ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

KAREL LOPRAIS, AUTOMOBILOVÝ ZÁVODNÍK

Dlouholetý zaměstnanec a propagátor automobilky Tatra Kopřivnice. Pozdější závodník šestkrát zvítězil v extrémním závodě Rallye Dakar. Díky skvělým sportovním výkonům, ale i svému lidskému potenciálu a smyslu pro fair play se pro něj mezi organizátory a účastníky závodů vžila přezdívka Monsieur Dakar. Celý život také propaguje bezpečnost v silničním provozu. Je jednou z nejvýraznější postav Československé a České automobilové historie. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

MILAN LUKŠÍK, MAJITEL SPOLEČNOSTI POZEMNÍ STAVITELSTVÍ ZLÍN

Navázal na tradici dřívějšího státního podniku s bohatou historií od roku 1949. Společnost vždy patřila k lídrům našeho stavebnictví. V posledních 25 letech prochází dynamickým vývojem i růstem, a to i v dobách hospodářské recese, která právě na toto odvětví dopadla a dopadá velmi těžce. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

ZDENĚK MACHÁČEK, PREZIDENT AUKČNÍ SPOLEČNOSTI CLANROY, A.S.

Dlouholetý úspěšný podnikatel stojí posledních třináct let v čele firmy, která byla Českou asociací dražebníků vyhlášena v roce 2011 největší společností v oboru na trhu. Aktivně také propaguje systém elektronické dražby jako transparentního prodeje veřejného majetku. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

PETER MIHÓK, PŘEDSEDA SLOVENSKÉ OBCHODNÍ A PODNIKATELSKÉ KOMORY

Za dlouholetou činnost věnovanou podpoře podnikání nejen na Slovensku a ve funkci viceprezidenta Eurochambers a na globální úrovni jako viceprezidenta Světové federace obchodních komor. Oceňujeme jeho vřelé přátelské vztahy k České republice, které se vždy projevovaly upřímnou snahou o co nejužší propojení obou našich zemí jak v hospodářské, tak mezilidské oblasti. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

MATEJ MINÁČ, REŽISÉR A SCÉNÁRISTA

Bratislavský rodák dnes patří k nejuznávanějším světovým dokumentaristům. Právě jeho zásluhou byl široké veřejnosti v plné šíři představen příběh zachránce tisíců židovských dětí za Druhé světové války, příběh Nicholase Wintona. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

MEDA MLÁDKOVÁ, PŘEDSEDKYNĚ SPRÁVNÍ RADY MUSEA KAMPA

Zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa je nejslavnější českou mecenáškou a sběratelkou umění. Rekonstrukcí Sovových mlýnů získala prostor pro umístění své rozsáhlé umělecké sbírky, kterou darovala České republice, a v lednu letošního roku dovezla výjimečnou sbírku více jak čtyřiceti děl Obrazů Františka Kupky. LAUREÁTKA ŘÁDU DIAMANTOVÉHO VAVŘÍNU

VÁCLAV MORAVEC, REDAKTOR A MODERÁTOR

Vybudoval úspěšný pořad "Otázky Václava Moravce". Spolupracuje s BBC, působí jako odborný asistent na Fakultě sociálních věd UK, v roce 2003 získal ocenění Českého literárního fondu. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

STANISLAV MOŠA, ŘEDITEL MĚSTSKÉHO DIVADLA V BRNĚ

Režisér, textař a libretista má na svém kontě více než 120 inscenací, a to nejen v českých divadlech, ale i v zahraničí, např. v Německu, Itálii a Slovinsku. Je velmi úspěšný nejen na poli činoherním, ale i muzikálovém. Jeho nápadem byla realizace Soudobé hudební scény, která vznikla jako druhá budova Městského divadla Brno. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

STANISLAV MOTL, NOVINÁŘ A SPISOVATEL

Nebojácný hledač pravdy a faktů nejen o nacistických zločincích. Jeho informace pomohly odhalit mnoho křivd. Proslavily jej televizní reportáže, knihy a pořad "Na vlastní oči". LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

ŠIMON PÁNEK, ZAKLADATEL HUMANITÁRNÍ ORGANIZACE ČLOVĚK V TÍSNI

Generaci lidí, kteří prožívali události listopadu roku 1989, navždy utkvěl v paměti jako jeden z vůdců studentského hnutí. Na rozdíl od mnoha tehdejších známých tváří revolučních dnů však nikdy nepropadl kouzlu veřejné moci. Po první letmé zkušenosti s politikou odmítl pro jiné lákavou dráhu kariérního politika a své úsilí napřel do pomoci lidem, kteří se nevlastní vinou ocitli v krajní nouzi. Dnes je organizace Člověk v tísni nejen charitativní organizací, ale reálnou silou, která dokáže pozitivně ovlivnit osudy tisíců lidí kdekoli na celém světě. LAUREÁT ŘÁDU DIAMANTOVÉHO VAVŘÍNU

JOZEF PAVLÍK, ŘEDITEL A JEDNATEL SPOLEČNOSTI HOPAX, S. R. O.

Společnost byla založena v roce 1994. Nejsilnějšími stránkami jsou vysoká profesionalita a flexibilita. Z finanční prosperity, která plyne z úspěšnosti jeho firmy, neváhá podporovat a sponzorovat řadu prospěšných a charitativních akcí v moravském regionu. Je nositelem ocenění "Podnikatel Olomouckého kraje 2010". LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

JAN PETRÁNEK, NOVINÁŘ, KOMENTÁTOR A PUBLICISTA

Nezpochybnitelná autorita naší žurnalistiky a nedostižná meta erudice, profesionality, odpovědnosti a nadhledu pro většinu českých novinářů. Za aktivní účast ve vysílání Českého rozhlasu po vpádu "spřátelených" armád byl v roce 1969 z rádia vyhozen. Osmnáct let se musel živit jako topič a byl rovněž zatčen za podpis Charty 77. Po roce 1989 se opět věnuje novinařině ve všech jejích podobách. Slavnostního večera se nemohl zúčastnit ze zdravotních důvodů. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

VLADIMÍR PLAŠIL, GENERÁLNÍ ŘEDITEL ALTA INVEST, A. S.

Se strojírenskou skupinou dobývá pozice v Rusku a navazuje na silnou tradici tuzemských dodávek, kdy společně s dalšími firmami v tomto regionu buduje technologické celky v hodnotách desítek miliard korun. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

ALEXANDR PLESKA, POLYMERNÍ CHEMIK A HUDEBNÍK

Výjimečně vídané spojení profesní kvality, hudebního nadání a upřímného lidství. Světový pojem: český kapalný kaučuk, je spojen právě s jeho originální technologií. Český pojem: kapela Brutus je spojena právě s jeho zpěvem a hrou na klávesové nástroje. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

BOHDAN POMAHAČ, VYNIKAJÍCÍ LÉKAŘ A PLASTICKÝ CHIRURG

Americkými médii přezdívaný "český zázrak z Bostonu" působí zejména v USA. Jako první na světě provedl se svým týmem úspěšnou transplantaci obličeje. V tomto oboru vynalezl jedinečné metody a techniky a stal se tak jedním z nejuznávanějších chirurgů planety. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

KAREL RAIS, REKTOR VYSOKÉHO UČENÍ TECHNICKÉHO V BRNĚ

Špičkový manažer vzdělávání. I tak by se dala charakterizovat jeho činnost pro brněnské Vysoké učení technické, ale vlastně pro celý region. Pod profesorovým vedením získala škola v posledních letech devět miliard korun z Evropských fondů a byla zahájena řada projektů na vybudování vědeckých odborných center v Brně a Jihomoravském kraji Už teď to znamená příležitost pro uplatnění stovek mladých vědeckých a odborných pracovníků. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

 

JIŘÍ ROSENFELD, PŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA A GENERÁLNÍ ŘEDITEL SLOVÁCKÝCH STROJÍREN, A. S.

Osobnost mezi manažery Moravy. Ze Slováckých strojíren, které mají více jak šedesátiletou historii a tradici, vybudoval ve složité konkurenci jednu z největších a nejmodernějších strojírenských firem, která má vodní i laserový paprsek. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

 

JIŘÍ RÜCKL, MAJITEL SKLÁRNY RÜCKL CRYSTAL

Pokračovatel rodové tradice sklářů. V roce 1992 zprivatizoval bývalý rodinný podnik a vybudoval úspěšnou exportní firmu, čímž přispěl k propagaci českého olovnatého broušeného a barevného křišťálového skla ve světě. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

 

SURI SANJIV, MAJITEL ZÁTIŠÍ CATERING GROUP, A. S.

Od roku 1991 podniká v České republice. Cateringové služby dosahují vynikající úrovně a kvality, o čemž svědčí řada ocenění. Firma klade velký důraz na systémovou práci se zaměstnanci. Velkou část ze svého zisku věnuje na dobročinné účely. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

 

PIERRE SIMON, PODNIKATEL V BANKOVNICTVÍ

Francouzský podnikatel v bankovnictví a bývalý prezident Eurochambres, do jehož systému patří také Hospodářská komora ČR. Přispívá k prosazování etických hodnot podnikání na mezinárodním poli. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

 

JAROSLAV SMETANA, ŘEDITEL A ZAKLADATEL SPOLEČNOSTI ALBIXON, A. S.

Společnost je více než 20 let největším výrobcem bazénů a zastřešení ve střední Evropě. Firma dnes exportuje na všechny kontinenty. Zaměřuje se na nejnovější trendy a technologie s velkým podílem bezpečnosti všech prvků. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

 

LUDĚK ŠEBESTA, MAJITEL ORIGINÁLNÍ VÝROBY ČISTIČEK ODPADNÍCH VOD SPOJENÝCH S AUTOMYČKOU

Příklad českého podnikatelského důmyslu a odvahy pustit se do technologicky náročného projektu s výrazným ekologickým efektem. Jeho firma vyrábí komplexní systém zahrnující automyčku, čistírnu odpadních vod a další navazující služby. Jde o příklad "zeleného" projektu, který má reálný dopad na životní prostředí. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

 

PETR ŠIMŮNEK, ŠÉFREDAKTOR ČESKÉ VERZE MAGAZÍNU FORBES

Dlouholetý vedoucí ekonomické redakce Mladé fronty Dnes a šéfredaktor Hospodářských novin patří k úzké skupině ekonomických žurnalistů s výrazným odborným zázemím a odpovědným přístupem k informování veřejnosti. V roce 2011 mimořádně úspěšně rozjel místní mutaci proslulého ekonomického magazínu Forbes. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

 

HELENA ŠTÁCHOVÁ, ŘEDITELKA DIVADLA SPEJBLA A HURVÍNKA

Prakticky celý svůj profesní život zasvětila legendárním loutkovým postavičkám. Její Mánička a teta Kateřina jsou nezapomenutelné pro dlouhé generace dětí celého světa. Jako nanejvýše důstojná pokračovatelka odkazu Josefa Skupy a Miloše Kirschnera je rovněž nesmazatelně zapsaná do historie české kultury. LAUREÁTKA ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

 

PETR SÝKORA, ZAKLADATEL NADAČNÍHO FONDU DOBRÝ ANDĚL

Začínal v devadesátých letech jako prodejce kancelářských potřeb a před šesti lety prodal již skvěle prosperující podnik nadnárodní společnosti. Podnikatelského ducha poté propůjčil filantropii a vybudoval nadaci, která zásadním způsobem podporuje rodiny, kde se vyskytlo vážné, většinou onkologické onemocnění. Projekt významně spolufinancuje a řídí. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

 

ONDŘEJ VETCHÝ, HEREC

Představitel charakterních divadelních a filmových rolí, který v občanském životě prokazuje svůj hluboce zakořeněný smysl pro spravedlnost. Přirozená ochota pomáhat slabším, odpor ke všem formám totality a naopak velký propagátor demokracie z něj dělá přirozeného "rváče" pokud to vyžaduje čest a svědomí. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU